2005-11-04: Platforma nie poprze rządu Marcinkiewicza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 4 listopada 2005

Rada krajowa Platformy Obywatelskiej podjęła decyzję o nie udzieleniu poparcia tego ugrupowania dla nowo zaprzysiężonego rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (9 listopada ) pierwszym punktem „porządku dziennego” będzie „Przedstawienie przez Prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.”. Na 10 listopada przewidziane jest głosowanie nad „wotum zaufania” dla nowego Rządu. Oprócz Platformy brak poparcia zadeklarowało również SLD (szczegóły).

Politycy Platformy w swoich argumentach zwracają uwagę na istnienie „układu politycznego” pomiędzy PiS a Samoobroną, LPR i PSL. Jeden z liderów PO, Donald Tusk powiedział że: "Rozmowy zostały zerwane nie dlatego, że ugrupowania nie były w stanie dojść do porozumienia w szczegółowych sprawach, ale dlatego, że strategią PiS jest stworzenie układu politycznego, którego filarami mają być PiS, Samoobrona, LPR i PSL". Jednocześnie w swoim artykule w „Gazecie Wyborczej”, Jan Rokita ( PO ) napisał że jedynym słusznym wyjściem dla PiS i PO jest utworzenie koalicji. Według niego Rząd mniejszościowy skazany jest na „żebranie” za każdym razem o głosy poparcia. Politycy PiS podkreślają że są w każdej chwili gotowi do rozmów. Lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział że "oferta wobec PO jest sformułowana i cały czas leży na stole". "Nie bardzo rozumiem, o co tutaj chodzi - jeżeli Platforma chciałaby rozmawiać, mogłaby te rozmowy rozpocząć w każdej chwili" - dodał.

Łącznie Platforma i SLD dysponują 187 głosami ( PO: 132, SLD: 55 ). Wotum zaufania według Konstytucji RP uchwala się „bezwzględną większością głosów” ( tj. liczbą głosów „za” większą od połowy oddanych wszystkich głosów „za”, „przeciw” oraz „wstrzymujących się” ). Zakładając brak głosów wstrzymujących się oraz braku nieobecności PiS potrzebuje 231 głosów do przegłosowania wotum. PiS wraz z Samoobroną, LPR i PSL dysponują 273 głosami. Wspomniane partie ( oprócz PiS ) nie zadeklarowały jeszcze oficjalnie poparcia nowego Rządu w zbliżającym się głosowaniu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]