2005-10-31: Rząd Marcinkiewicza zaprzysiężony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 31 października 2005

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał Kazimierza Marcinkiewicza z Prawa i Sprawiedliwośći na prezesa Rady Ministrów. Na wniosek premiera prezydent powołał członków Rady Ministrów.

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza[edytuj]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji[edytuj]

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego[edytuj]

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi[edytuj]

  • Krzysztof Jurgiel - z wykształcenia geodeta, polityk PiS, w latach 90. prezydent Białegostoku.

Ministerstwo Sportu[edytuj]

  • Tomasz Lipiec - sportowiec, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Ministerstwo Finansów[edytuj]

Ministerstwo Spraw Zagranicznych[edytuj]

Ministerstwo Pracy i Polityka Społecznej[edytuj]

  • Krzysztof Michałkiewicz - polityk PiS, twórca struktur Solidarności na Lubelszczyźnie, zastępca prezydenta Lublina.

Ministerstwo Skarbu Państwa[edytuj]

Ministerstwo Transportu i Budownictwa[edytuj]

Ministerstwo Zdrowia[edytuj]

Ministerstwo Edukacji i Nauki[edytuj]

Ministerstwo Obrony Narodowej[edytuj]

  • Radosław Sikorski - absolwent filozofii i nauk politycznych na Oxfordzie, w rządzie Jana Olszewskiego wiceminister obrony narodowej, w rządzie Jerzego Buzka wiceminister spraw zagranicznych, polityk PiS.

Ministerstwo Ochrony Środowiska[edytuj]

  • Jan Szyszko - pracownik naukowy SGGW, sekretarz stanu w kancelarii Jerzego Buzka, minister ochrony środowiska w jego rządzie, później członek PiS.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego[edytuj]

Ministerstwo Gospodarki[edytuj]

  • Piotr Woźniak - geolog, były wiceprezes PGNiG, eskpert sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen.

Ministerstwo Sprawiedliwości[edytuj]

Ministrowie "bez teki"[edytuj]

  • Zbigniew Wasserman - ma być koordynatorem ds. służb specjalnych, prawnik, absolwent UJ, polityk PiS, człnek sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen.

Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział tuż po powołaniu Rady Ministrów, że aby zrealizować program naprawy państwa, trzeba zorganizować nie tylko zespół wybitnych fachowców, świetnych polityków, (...) ale też odpowiedzieć na nadzieje Polaków. Oni mają nadzieję, że rząd który tworzymy, ten program zrealizuje - dodał. Premier podkreślił też, że aby program naprawy państwa zrealizować, aby zdjąć niepotrzebne ciężary i zwrócić państwo obywatelom, potrzeba wielkiego wysiłku i trudu. Trzeba zacząć od siebie, trzeba władzy, rządom, ministrom przywrócić charakter służby publicznej, przywrócić honor, uczciwość skromność i jawność postępowania. Tylko wtedy program naprawy będzie mógł być wykonany. Z Bożą pomocą dokonamy tego - oświadczył. Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział po powołaniu rządu Kazimierza Marcinkiewicza, że gabinet przyjmuje na siebie wielką odpowiedzialność za polskie państwo. Niezależnie od różnic politycznych, niezależnie od tego jaka koalicja powstała, jaka nie powstała, Polacy chcą dobrego, skutecznego rządu - podkreślił Kwaśniewski. Życzył rządowi powodzenia, bo - jak podkreślił - taka jest nadzieja Polaków, że rząd będzie sprawny i skuteczny. Zaznaczył, że Polacy oczekują też, aby rząd był uczciwy i transparentny.

Po powołaniu rządu przez prezydenta nowy premier będzie miał dwa tygodnie (najpóźniej do 13 listopada) na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów wraz z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Marcinkiewicz powiedział rano, że chciałby wygłosić expose 10 listopada.

Źródło[edytuj]