2005-10-29: Lublin: Organizacja ruchu wokół cmentarzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 października 2005

Odwiedzających lubelskie nekropolie czeka wiele problemów - przede wszystkim z samym dojazdem do cmentarzy i z parkowaniem samochodów.

Cmentarz przy ul. Lipowej[edytuj | edytuj kod]

Specjalna organizacja ruchu została wprowadzona w okolicach najstarszego lubelskiego cmentarza przy ul. Lipowej. Wszystko za sprawą budowy centrum handlowego na placu sąsiadującym z nekropolią. W tym roku nie będzie tu miejsc parkingowych. Zamknięta jest także ul. Obrońców Pokoju, co znacznie pogorszyło komunikację w tym rejonie. Jak poinformował nas Urząd Miasta 1 listopada ulicą Lipową przejedziemy tylko w jednym kierunku na odcinku od ul. Skłodowskiej do skrzyżowania z ul. Narutowicza (zmiany nie dotyczą komunikacji miejskiej). Do przejazu w przeciwnym kierunku służyć będzie objazd ulicami: Sztajna, Chopina i Okopową. Na wyżej wymienionych odcinkach ulic zostało wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Cmentarz przy Drodze Męczenników Majdanka[edytuj | edytuj kod]

Przy wyjeździe z cmentarza na Majdanku samochody kierowane będą do ul. Doświadczalnej i dalej na Felin. Ruchem ulicznym kierować będzie policja. Przy nekropolii zostały wyznaczone miejsca parkingowe.

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Urząd Miejski apeluje, by do cmentarzy dojeżdżać trolejbusami i autobusami. Prośba ta dotyczy szczególnie osób przyjezdnych, które powinny zostawiać swoje samochody na obrzeżach miasta i przy przejeździe przez ścisłe centrum Lublina korzystać z komunikacji miejskiej. MPK uruchomiło dwie specjalne linie łączące lubelskie cmentarze - 100 i 200.

Dzisiaj i jutro pojazdy MPK kursują według swoich normalnych rozkładów (sobotniego i niedzielnego). W niedziele dodatkowo pojawią się także linie specjalne 100 i 200, a trolejbusy 156 i 158 zostaną obsadzone dodatkowymi pojazdami. W poniedziałek komunikacja działa normalnie, ale cały czas jeździć będzie "setka" i "dwusetka". We wtorek 1 listopada autobusy i trolebusy będą jeździć według rozkładów świątecznych, poza liniami 2, 3 (cmentarz w Dąbrowicy), 5, 8 (cmentarz w Zemborzycach), 12 (cmentarz w Konopnicy), 153, 156, 158 i 160, które będą jeździć jak w dzień powszedni.

1 listopada zostaną zawieszone linie hipermarketowe do Tesco (TE1, TE2 i TE3), do Leclerca przy Zana (LE1 i LE2) i Leclerca przy Turystycznej (LE3, LE4 i LE6)

Trasa linii 100[edytuj | edytuj kod]

Węglin - Al. Kraśnicka - Zana - Filaretów - Głęboka - Narutowicza - Lipowa - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Al. Tysiąclecia - Podzamcze - Spółdzielczości Pracy (cmentarz przy Unickiej)

Kursuje od 31 października do 1 listopada.

Trasa linii 200[edytuj | edytuj kod]

Majdanek - Droga Męczenników Majdanka - Fabryczna - Al. Zygmuntowskie - Piłsudskiego - Lipowa - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Al. Tysiąclecia - Podzamcze - Spółdzielczości Pracy (cmentarz przy Unickiej)

Kursuje od 31 października do 2 listopada.

Sytuacja na drogach dojazdowych[edytuj | edytuj kod]

Na drogach dojazdowych do Lublina sytuację kontrolować będzie dorgówka. Szczególnie w podlubelskich miejscowościach, w których znajdują się cmentarze. Policjanci sprawdzą też trzeźwość kierowców.

Apele policji[edytuj | edytuj kod]

Jak co roku Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie apeluje do wszystkich osób, które wybierają się na groby bliskich, by zabezpieczyli swoje mienie. Tłok komunikacyjny w autobusach, trolejbusach, pociągach i w okolicach cmentarzy to także doskonała okazja dla kieszonkowców.

Źródło[edytuj | edytuj kod]