2005-10-27: Tusk: PiS negocjował z Lepperem, Giertychem i Rydzykiem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 27 października 2005

Jeszcze przed II turą wyborów prezydenckich Prawo i Sprawiedliwość negocjowało tworzenie koalicji z Andrzejem Lepperem, Romanem Giertychem i ojcem Tadeuszem Rydzykiem - twierdzi Donald Tusk.

Lider Platformy Obywatelskiej powtórzył, że nie widzi możliwości dalszych rozmów koalicyjnych z PiS. Tusk, który był gościem Salonu Politycznego Trójki dodał, że nie wyobraża sobie nawet, kiedy można by do takich rozmów powrócić.

Wyraził też przekonanie, że w Polsce powstanie mniejszościowy rząd z poparciem Samoobrony. Jarosław Kaczyński i Andrzej Lepper wyglądają na doskonale dogadanych - powiedział Donald Tusk. Stwierdził także, że jeszcze przed II turą wyborów prezydenckich PiS negocjował tworzenie koalicji z Andrzejem Lepperem, Romanem Giertychem i ojcem Tadeuszem Rydzykiem.

Mieliśmy o tym pełną wiedzę - powiedział Tusk w radiowej Trójce, dodając, że zapewne dlatego taką wściekłość braci Kaczyńskich wywołało jego pytanie, czy IV RP będzie miała twarz Andrzeja Leppera.

Donald Tusk wyraził przekonanie że deklaracje o koalicji z Platformą były potrzebne PiS tylko po to, by wygrać wybory. Po ich zakończeniu partia ta przystąpiła do realizacji planu tworzenia koalicji ludowo-narodowej. Tusk powtórzył, że przejęcie stu procent władzy przez jedną partię jest niebezpieczne dla obywatela, bo władza taka w końcu obraca się przeciwko ludziom. Zapowiedział że Platforma będzie się temu sprzeciwiać.

Jego zdaniem, działania braci Kaczyńskich jasno pokazują, że nie chodzi im o żadną odnowę państwa, ale o pełną władzę.

Źródło[edytuj]