Przejdź do zawartości

2005-10-23: Pierwsze sondaże: Lech Kaczyński wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 23 października 2005

Według pierwszych sondaży exit polls (ankiety wypełniane przed lokalami wyborczymi) drugą turę wyborów prezydenckich w Polsce wygrał Lech Kaczyński, zostając jednocześnie nowym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej na okres najbliższych pięciu lat.

Według sondażu GfK Polonia wykonanego na zlecenie TVN, TVN24 i Rzeczpospolitej, Lech Kaczyński zdobył 54,08% głosów poparcia, a jego oponent, Donald Tusk, 45,92% głosów. Zgodnie z tym sondażem do urn poszło 50,92% Polaków.

Według sondażu TNS OBOP dla Telewizji Publicznej, zwycięzca wyborów, Lech Kaczyński, mógł liczyć na poparcie 53,7% Polaków, a Donald Tusk - na 46,3% głosów. Frekwencja wyniosła 50,6%.

Reakcja po ogłoszeniu wyników[edytuj | edytuj kod]

W sztabie Lecha Kaczyńskiego po ogłoszeniu wyników odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego i "100 lat", po czym Lech Kaczyński podziękował wszystkim swoim zwolennikom, swojej rodzinie, swoim współpracownikom z czasu swojej prezydentury w Warszawie oraz swojemu komitetowi wyborczemu z przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Kaczyński zwrócił się także do Donalda Tuska, gratulując mu walki prowadzonej przez całą kampanię, a także do swojego brata, Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiSu, mówiąc panie prezesie, melduję wykonanie zadania.

Nie dałem rady, - pomimo wcześniejszych zapowiedzi, Donald Tusk podziękował w swoim komitecie wyborczym swoim zwolennikom. Jan Rokita, były kandydat Platformy Obywatelskiej na premiera pogratulował obu kandydatom i powiedział, że pogodził się już z wynikiem.

Ustępujący prezydent, Aleksander Kwaśniewski, którego faworytem był Donald Tusk, pogratulował zwycięzcy i złożył mu życzenia pomyślnej prezydentury - Życzę powodzenia, jego sukces jest oczekiwany przez nas wszystkich, Polaków. Słowa o zgodzie (...) traktuję jako przesłanie jego całej pięcioletniej prezydentury. Skomentował także słowa Kaczyńskiego dotyczące rozliczania przeszłości politycznej w Polsce: Jeżeli elekt zapowiada nadzwyczajne trybunały, czy używanie prawa na skróty, to będzie źle. Ale wierzę, że doświadczony człowiek polityki, człowiek prawa, Lech Kaczyński, nie będzie ich nadużywał.

Nowy prezydent[edytuj | edytuj kod]

Lech Kaczyński jest współzałożycielem oraz honorowym prezesem Prawa i Sprawiedliwości, konserwatywnej partii centroprawicowej. W latach 2000-2001 był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Od 2002 roku sprawował urząd prezydenta Warszawy. W pierwszej turze wyborów zajął drugie miejsce osiągając 33,10% głosów.

Jego kandydaturę poparli m.in. Andrzej Lepper, Liga Polskich Rodzin, Polskie Stronnictwo Ludowe, NSZZ Solidarność oraz Radio Maryja.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem polskich władz oraz najwyższym organem państwa w zakresie władzy wykonawczej. Jako jedyny w państwie posiada prawo weto. Przez ostatnich 10 lat prezydentem Rzeczpospolitej był Aleksander Kwaśniewski, który wygrał w wyborach 1995 roku z Lechem Wałęsą, ustępującym wtedy prezydentem.

Nowy prezydent zostanie najprawdopodobniej zaprzysiężony na swój urząd w grudniu tego roku. Do tego czasu Aleksander Kwaśniewski będzie mógł jeszcze mieszkać w Pałacu Prezydenckim mieszczącym się w Warszawie, przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Nie wiadomo, gdzie tymczasowo zamieszka Kaczyński - prawdopodobnie w hotelu Klonowa przy ulicach Klonowej i Flory.