Przejdź do zawartości

2005-10-18: Referendum konstytucyjne w Iraku: Możliwe przekłamania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 18 października 2005

15 października 2005 roku (w sobotę) odbyło się referendum w sprawie przyjęcia projektu nowej konstytucji dla Iraku. Nowa konstytucja ma zapewnić przede wszystkim niezależność sądów i równe prawa dla wszystkich obywateli, wprowadzić arabski i kurdyjski jako języki urzędowe oraz islam jako główną religię (jednocześnie przy zachowaniu wolności wyznań innych religii), a także wprowadzić pełną demokrację w kraju.

Zdaniem niezależnej komisji wyborczej w Iraku, podczas sobotniego referendum w sprawie przyjęcia projektu nowej konstytucji mogło dojść do pewnych nieprawidłowości. Komisja nie wyklucza między innymi fałszowania głosów.

Według Adela Alamiego, jednego z członków komisji, głosy z niektórych prowincji były w dużej mierze wyłącznie na „tak” lub na „nie”. Ponad to, dane dotyczące frekwencji i wyników były według niego niezgodne z międzynarodowymi standardami.

Obserwatorzy ONZ nie mieli zastrzeżeń do przebiegu głosowania. Pojawiły się one za to ze strony kilku sunnickich polityków. Twierdzili, że doszło do korupcji, dzięki której zwiększyła się liczba głosów za przyjęciem konstytucji.

W przypadku udowodnienia lub podejrzenia przekłamań, możliwe jest ponowne przeliczenie głosów pod szczegółową kontrolą. W cześci obwodów już podjęto decyzję odnoście powtórnego liczenia głosów. Jest to jeden z powodów opóźnienia podania ostatecznych rezultatów głosowania – poinformowała iracka komisja wyborcza. Innym powodem jest burza piaskowa, która spowolniła transport urn z odległych części Iraku do jego stolicy – Bagdadu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]