Przejdź do zawartości

2005-10-17: Ptasia grypa w Unii Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 października 2005

Po wykryciu ptasiej grypy w Rumunii, greckie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że na wyspie Inuses na Morzu Egejskim zanotowany pierwszy przypadek tej choroby w Grecji. Oznacza to, że ptasia grypa przekroczyła już granice Unii Europejskiej.

Komisja Europejska, która od kilku dni zajmuje się problemem ptasiej grypy zapowiedziała już wprowadzenie w najbliższym czasie zakazu eksportu greckiego drobiu. Jednocześnie w komunikacie poinformowano, że choroba nie stwarza dużego zagrożenia dla ludzi. W krajach graniczących z Grecją, rozpoczęły się badania przypadków ptaków, które padły z nieznanych przyczyn. Takie przypadki mają miejsce w Macedonii oraz w Bułgarii.

Minister ochrony środowiska polskiego rządu, ze względu na panikę, jaka panuje w Unii Europejskiej po wykryciu przypadków ptasiej grypy na południu Europy, zalecił unikania skupisk ptaków, przede wszystkim w lasach oraz blisko zbiorników wodnych. Wprowadzony został zakaz handlem żywym drobiem na miejskich targach, trzymania ptactwa na otwartej przestrzeni oraz organizowania pokazów ptaków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]