2005-10-15: Rozporządzenie polskiego ministra rolnictwa o zakazie trzymania drobiu na otwartej przestrzeni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 października 2005

Polski Minister rolnictwa, Jerzy Pilarczyk, podpisał w sobotę po południu rozporządzenie dotyczące stosowania środków zaradczych przed rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa ptasiej grypy.

Rozporządzenie zakazuje przede wszystkim trzymania wszelkiego drobiu na otwartej przestrzeni, a co za tym idzie organizowania wystaw i konkursów oraz handlowania żywymi ptakami. Nie wolno również polować na dzikie ptactwo. Za złamanie przepisów grożą kary pieniężne. Rozporządzenie obowiązuje od chwili jego podpisania.

Dekret jest reakcją na odnotowanie w Rumunii tej samej odmiany wirusa ptasiej grypy, która była odpowiedzialna za śmierć kilkunastu osób w południowej Azji.

Tymczasem w polskich aptekach zaczyna brakować szczepionek przeciwko zwykłej grypie. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że wkrótce zostanie dostarczona nowa partia importowanych szczepionek. Szacuje się, że w ciągu dziesięciu dni do aptek trafi około 150 tysięcy szczepionek. Następne dostawy przewidziane są na listopad.

Szczepionki są kupowane na zapas, ponieważ pojawiają się sygnały, że wirus ptasiej grypy może się zmutować z tradycyjną, ludzką odmianą. Pozwoliło by to na przenoszenie się nowego wariantu bezpośrednio z człowieka na człowieka (dotychczas zarażenie odbywało się przez kontakt z chorym ptactwem). Zdaniem ekspertów, szczepienie przed zwykłą grypą może złagodzić objawy ptasiej grypy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • PAP
  • IAR