Przejdź do zawartości

2005-10-14: Turcja: 9 osób badanych na obecność ptasiej grypy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 14 października 2005

Tureccy lekarze przeprowadzili dzisiaj badania na obecność ptasiej grypy wśród 9 osób podejrzewanych o kontakt z zarażonym ptactwem. Zdaniem specjalistów żadna z osób znajdujących się pod obserwacją nie ma objawów choroby. Ich badania miały związek z tajemniczym pomorem wśród 40 gołębi w bezpośrednim sąsiedztwie domów 9 przebadanych osób.

Komisja Europejska zdecydowała, że wyśle swoich ekspertów do Turcji, po tym jak kraj ten poprosił o taką pomoc w czwartek.

Jednocześnie Unia Europejska potwierdziła, że przypadki zachorowań na ptasią grypę w Turcji to wynik zakażenia śmiertelnym wirusem H5N1. Jej przedstawiciele dodają, że Europa musi być przygotowania na pandemię. W przypadku Rumunii nadal nie potwierdzono, czy za przypadkami zachorowań stoi ten sam wirus.

W Europie do tej pory nie zanotowano przypadków zachorowań na ptasią grypę wśród ludzi. Jednak jej wirus zabił już ponad 60 osób na kontynencie azjatyckim. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tempo rozprzestrzeniania się choroby wśród ludzi wskazuje na to, że wirus nie przenosi się tak łatwo z drobiu.

Większość krajów już zamknęła swoje granice dla drobiu z Turcji i Rumunii. Taką decyzję podjęła także Polska.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]