Przejdź do zawartości

2005-10-08: Trzęsienie ziemi w Pakistanie, północnych Indiach i Afganistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 8 października 2005
Epicentrum trzęsienia

Trzęsienie ziemi o sile 7,6 stopnia w skali Richtera nawiedziło w sobotę rano Pakistan, północne Indie i Afganistan. Potwierdzono śmierć tysięcy osób. Najsilniej odczuwane były wstrząsy w Kaszmirze.

Epicentrum trzęsienia określono niedaleko pakistańskiego miasta Muzaffarabad, 80 km na północ od Islambadu. Jak podały władze Muzaffarabadu, zginęło co najmniej 2 tysiące mieszkańców. 50% budynków zostało zrównanych z ziemią, bądź poważnie uszkodzonych.

Wstrząsy rozpoczęły się o godzinie 8:50:38 czasu lokalnego (03:50:38 UTC) i trwały przez blisko dwie minuty. Po nich, w przeciągu dziesięciu minut, nastąpiła seria wstrząsów wtórnych. Trzęsienie było odczuwane w Delhi, Islamabadzie, Lahore, Quetcie, Kabulu, Punjabie, Jammu i Kaszmirze oraz obszarach sąsiadujących z nimi.

Trzęsienie spowodowało śmierć setek ludzi pod gruzami zawalonych budynków w Islamabadzie.

Pakistański Minister Spraw Wewnętrznych, Aftab Ahmad Khan Sherpa, określił niektóre wioski jako "zmiecione z powierzchni ziemi". Rzecznik wojskowy Pakistanu, generał Shaukat Sultan, nazwał trzęsienie "narodową tragedią". Dodał również, że liczba ofiar może być ogromna - jest w stanie osiągnąć ponad tysiąc ludzi. Prezydent i minister Pakistanu wspólnie zaapelowali o zachowanie spokoju w obliczu klęski i wezwali specjalistów do jak najszybszego oszacowania strat materialnych, w celu prowadzenia dalszej, skutecznej pomocy.

Do pomocy na obszarach dotkniętych trzęsieniem skierowano żołnierzy armii pakistańskiej. Wszystkie lokalne szpitale publiczne oraz wojskowe zostały przystosowane do pomocy poszkodowanym. Ponieważ wiele dróg na północy Pakistanu zostało zamkniętych lub uszkodzonych, pomoc jest dostarczana drogą powietrzną za pomocą helikopterów.

Według informacji podanych przez rząd Indii, jak na razie potwierdzono śmierć 60 osób w indyjskiej cześci Kaszmiru. Liczba ta ciągle rośnie i wkrótce może osiągnąć sto ofiar śmiertelnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]