Przejdź do zawartości

2005-10-04: Onet.pl prezentuje nową wersję wyszukiwarki OnetSzukaj

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 4 października 2005

Największy polski portal internetowy Onet.pl udostępnił w poniedziałek nową wersję swojej wyszukiwarki OnetSzukaj. Zmianie uległ zarówno mechanizm szukania jak i wygląd zewnętrzny.

Główną nowością, najbardziej wpływającą na wyniki wyszukiwania, jest system zliczający popularność strony, wsparty zbiorem stron z OnetKatalogu. Dzięki jego zastosowaniu, witryny o większej popularności powinny znaleźć się na pierwszej stronie wyników. Pozwoli to również ograniczyć spam oraz wyłączyć z wyników niepożądane rezultaty.

Aby pomóc w "odsiewaniu" wyników wyszukiwania, każdy użytkownik może zgłosić operatorom, że dana strona nie odnosi się do wyszukiwanego tematu. Wystarczy kliknąć na ikonę kosza, która widnieje przy każdym wyniku.

Ponad to, umożliwiono korzystanie z pełnych zwrotów w języku polskim (np. zamiast "jedzenie wynos Warszawa" można wpisać "jedzenie na wynos w Warszawie"), dodano obsługę podpowiedzi i zmieniono wygląd - przy okazji zwiększając powierzchnię reklamową (boksy dla linków sponsorowanych).

To nie koniec zmian. Zapowiadane jest także indeksowanie bieżących wiadomości z kraju i świata, mechanizm wyszukiwania grafiki oraz dodawanie nowych stron z dnia na dzień (bez czekania na przebudowę indeksu).

Wszystkie powyższe rozwiązania nie są niczym nowym w technologii wyszukiwarek internetowych. Podobne usługi (przeszukiwanie wiadomości oraz zasobów graficznych) są dostępne między innymi w serwisach Google i Yahoo! Pierwszy z nich niedawno zaoferował możliwość usuwania wybranych stron z wyników w ramach indywidualnego wyszukiwania (Google Personalized Search).

Według badań firmy Gemius, OnetSzukaj ma ponad 7-procentowy udział (dane z lipca 2005) w odsłonach wyszukiwarek wykorzystywanych przez polskich internautów. Zaraz za nią jest wariant NetSprinta zmodyfikowany na potrzeby Wirtualnej Polski (6%). Na pierwszym miejscu z blisko 79 procentami udziału znajduje się wyszukiwarka Google.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]