2005-09-28: Kwaśniewski: Wkrótce konsultacje w sprawie nowego rządu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 28 września 2005

Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że rozpocznie konsultacje z partiami parlamentarnymi, dotyczące tworzenia rządu i terminu pierwszego posiedzenia nowego Sejmu.

W pałacu prezydenckim pojawili się dzisiaj politycy zwycięskiej partii – Prawa i Sprawiedliwości. Z prezydentem rozmawiali także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Po spotkaniu Kwaśniewski powiedział, że pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się 19 października. Poprowadzi je marszałek senior – Józef Zych z PSL. Pierwsze zebranie Senatu rozpocznie się dzień później. Będzie mu przewodniczyć Kazimierz Kutz.

W rozmowie z dziennikarzami Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że ze zdziwniem przyjął kandydaturę Kazimierza Marcinkiewicza na premiera. Zdaniem prezydenta rolę tę powinien pełnić szef partii, która wygrała wybory.

Według konstytucji, to prezydent – w ciągu 30 dni od wyborów – zwołuje pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu, na którym ustępujący premier składa dymisję rządu. Ostatnim możliwym terminem jest więc poniedziałek 24 października. Prezydent przyjmując dymisję rządu, powierza mu dalsze sprawowanie obowiązków, aż do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu.

Źródło[edytuj | edytuj kod]