Przejdź do zawartości

2005-09-24: Huragan Rita traci na sile; lokalne podtopienia w Teksasie i Luizjanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 września 2005
Przewidywana trasa huraganu Rita

Jak poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum Huraganowe, siła huraganu Rita została w sobotnie popołudnie zmniejszona do najniższej, pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Oznacza to, że maksymalna prędkość wiatru cyklonu wynosi 120 kilometrów na godzinę.

Powolne poruszanie się huraganu może spowodować potężne opady deszczu utrzymujące się przez kilka najbliższych dni. W wschodnim Teksasie, zachodniej Luizjanie oraz w południowym Arkansas może spaść nawet do 380 milimetrów.

Rita w środę otrzymała piątą, najwyższą kategorię. Później jednak zaczęto stopniowo obniżać szacunkową siłę huraganu. W czwartek do czwartej kategorii, w piątek do trzeciej, a dziś przed południem do drugiej.

Huragan, który uderzył w ewakuowane Houston i Galveston wdarł się na ląd na granice Teksasu i Luizjany w sobotę. Spowodował lokalne zniszczenia, liczne podtopienia oraz przerwy w dostawie prądu.

Są również pierwsze ofiary huraganu - 20 osób zginęło niedaleko Dallas w płonącym autobusie, który pomagał w ewakuacji ludzi z południowego Teksasu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]