2005-09-22: Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 22 września 2005
Polska
POL location map.svg
Polska wersja plakatu akcji

22 września Europa obchodzi Europejski Dzień Bez Samochodu. Obejmująca wiele europejskich miast kampania ma promować alternatywne wobec samochodu formy transportu (np. komunikację pieszą i rowerową), ekologię i komunikację publiczną (kolej, tramwaje). Planowane jest również przeprowadzenie publicznych debat na temat konieczności ograniczania ruchu samochodowego oraz badań opinii publicznej dotyczących społecznego odbioru kampanii. W tym roku hasło akcji brzmi "Do pracy bez samochodu".

Konkretne działania różnych miast, to między innymi zamknięcie kilku, wybranych ulic, darmowe przejazdy autobusami i tramwajami (najczęściej po okazaniu prawa jazdy) oraz organizacja biegów i okolicznościowych przejazdów rowerowych.

Chęć udziału w akcji zgłosiło 87 (w tamtym roku 109) polskich miast. Zabrakło wśród nich stolicy - Warszawy. Urzędnicy tego miasta uzasadniają nadal płatne przejazdy autobusami i tramwajami brakiem pieniędzy na pokrycie kosztów biletów. Dodają także, że nie mogli wyłączyć z ruchu samochodowego żadnej ulicy, bo w mieście i tak są blokady związane z ich remontami. Wiceprezydent stolicy Andrzej Urbański obiecuje, że za rok, podczas następnej akcji postarają się zorganizować jakąś imprezę dla mieszkańców.

"Honor" stolicy uratował dziś drugi wiceprezydent Warszawy - Władysław Stasiak. Do urzędu, w którym wykonuje swoją pracę przyjechał ekologicznym środkiem transportu - rowerem. Natomiast Warszawska Kolej Dojazdowa przewiduje 50-procentowe zniżki na bilety za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

W liście Stavrosa Dimasa, Komisarza Europejskiego ds. Środowiska, do prezydentów i burmistrzów polskich miast, możemy przeczytać o tym, jakie korzyści niesie korzystanie z innych środków transportu. "Chcielibyśmy, aby wszystkie nasze miasta i miejscowości stały się jeszcze bardziej przyjaznymi miejscami życia" - pisze. Przypomina także o tym, jak akcja została przeprowadzona rok temu i zachęca do dalszych działań.

Europejski Dzień Bez Samochodu jest w Europie obchodzony po raz siódmy, w Polsce - pod patronatem Ministerstwa Środowiska - po raz czwarty. Akcja jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września) organizowanego w Polsce po raz pierwszy, w Europie - po raz czwarty.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Źródła[edytuj]