2005-09-21: NASA: Na Marsie zachodzą zmiany geologiczne i klimatyczne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 21 września 2005
Krajobraz Marsa

Amerykańska agencja NASA, zajmująca się badaniami kosmicznymi, poinformowała wczoraj o zmianach, jakie zaszły na powierzchni Marsa w ciągu ostatnich lat. Jako dowody przedstawiła kilka fotografii wykonanych przez sondę Mars Global Surveyor. Pokazują one porównanie różnych miejsc planety z tego roku, i sprzed kilku lat - dzięki nim można zobaczyć nieznane wcześniej kratery i inne formy terenu, co pokazuje aktywność sejsmiczną Marsa.

Zauważono także zmiany dotyczące czap polarnych znajdujących się na biegunach planety. Według naukowców z NASA, już trzeci rok z rzędu powłoka zamrożonego dwutlenku węgla w pobliżu południowego bieguna kurczy się w lecie. Oznacza to, że na Czerwonej Planecie zachodzą także znaczne zmiany klimatyczne.

"Odkrycie nowych wąwozów i zaobserwowanie innych zmian na powierzchni Marsa na przestrzeni kilku lat pozwala dojść do wniosku, że jest to planeta bardziej aktywna i dynamiczna niż mogliśmy się spodziewać" - powiedział szef programu Mars Exploration, Michael Meyer.

Zdaniem Toma Thorpe, kierownika projektu Mars Global Surveyor, sonda może pracować jeszcze przez pięć, dziesięć lat. "Nasza główna misja zakończyła się w 2001 roku, ale wiele spośród ważnych wniosków sformułowano później. Nieopisanych może być jeszcze więcej" - dodał.

Sonda Mars Global Surveyor stworzona przez kalifornijski instytut Jet Propulsion Laboratory oraz agencję NASA bada Czerwona Planetę od 9 lat. Wystartowała 7 listopada 1996 roku i po 300 dniach lotu dotarła do celu - 11 września 1997. 31 stycznia 2001 roku zakończyła główną część programu i obecnie zajmuje się pobocznymi celami.

Źródła[edytuj | edytuj kod]