2005-09-20: Telekomunikacja Polska: Koniec międzynarodowych połączeń za 35 gr

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 20 września 2005
Gospodarka
N icon economy and business.png

Telekomunikacja Polska SA zapowiedziała dwukrotne zwiększenie stawek za połączenia z numerem dostępowym 0-708. Numer ten to specjalny prefiks, pierwotnie przeznaczony do usług rozrywkowo-informacyjnych, który niezależni operatorzy wykorzystali do oferowania połączeń międzynarodowych w cenie lokalnych, omijając w ten sposób normalne ograniczenia w rozliczeniach międzyoperatorskich z TPSA. Do tej pory za minutę połączeń międzynarodowych można było tą drogą płacić 35 groszy - teraz 71 gr. Nowy cennik będzie obowiązywał już od 1 października.

Pomysł podwyżki wywołał protesty alternatywnych operatorów. Złożyli oni liczne pozwy i protesty. Przeciw TP wszczęte będzie prawdopodobnie postępowanie antymonopolowe.

Jednak według rzeczniczki telekomunikacyjnego giganta, o wstrzymaniu podwyżki nie ma mowy. Jak powiedziała Barbara Górska, "Przy dużym wzroście liczby połączeń nasze koszty zdecydowanie przewyższyły wpływy, które dostajemy we wzajemnych rozliczeniach, czyli 20-30 proc. ceny połączenia. Jesteśmy w stanie wykazać UOKiK, że to połączenia dla nas nierentowne"

Telekomunikacja Polska traci rynek połączeń międzynarodowych zarówno poprzez ekspansję telefonii komórkowej jak i rozwój internetu (rozmowy VoIP. W tej sytuacji reakcja, wraz z wprowadzeniem własnej oferty połączeń międzynarodowych za 33gr, TPSA jest naturalną, aby zatrzymać odpływ klientów. Z drugiej strony, to właśnie wysokie ceny TP powodują reakcję klientów - poszukiwania tańszych sposobów komunikacji. Jednym z nich są komunikatory umożliwiające rozmowy głosowe.

W środę, specjaliści z Centrum im. Adama Smitha przedstawili raport, który określa Polskę jako czwarty na świecie kraj pod względem wielkości opłat za rozmowy z telefonów stacjonarnych.

Źródło[edytuj | edytuj kod]