Przejdź do zawartości

2005-09-20: Szymon Wiesenthal, działacz żydowski, zmarł w wieku 96 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 września 2005

Szymon Wiesenthal, żydowski działacz na rzecz ścigania nazistowskich zbrodniarzy oraz więzień obozu koncentracyjnego zmarł w poniedziałek rano w swoim domu w Wiedniu, w Austrii w wieku 96 lat.

Wiesenthal urodził się 31 grudnia 1908 roku w Buczaczu, w Austro-Węgrzech. Początkowo studiował na Politechnice Lwowskiej, jednak później przeniósł się do Pragi ze względu na nasilające się wystąpienia antyżydowskie. Potem osiedlił się w Polsce i został przymusowo skierowany do pracy w fabryce, kiedy wojska Związku Radzieckiego wkroczyły 17 września 1939 roku na ziemie Polski. W 1941 roku został złapany i wysłany kolejno do kilku obozów koncentracyjnych. Wolność odzyskał w 1945 roku dzięki wyzwoleniu obozu w Mauthausen przez Amerykanów.

W 1947 roku wraz z kilkunastoma ośrodkami naukowymi założył w Linzu (Austria) organizację Jewish Documentation Center. Jej zadaniem było gromadzenie dokumentacji dotyczącej zbrodni i zbrodniarzy wojennych. Wiesenthal przyczynił się do złapania i skazania 1100 nazistów.

Reakcje

[edytuj | edytuj kod]

Izraelski prezydent Moshe Katsav nazwał Wiesenthala "największym wojownikiem" jego pokolenia. Reprezentował moralność ludzkości i wolny oraz demokratyczny świat. Oddał swoje życie za walkę z rasizmem, antysemityzmem, nazizmem oraz przyczynił się do utworzenia świata lepszym dla przyszłych pokoleń - dodał.

Premier Węgier, Ferenc Gyurcsany, określił ludzkość po śmierci Wiesenthala jako "uboższą".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]