2005-09-19: Niemcy: Zwycięstwo CDU/CSU - komentarze prasowe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 19 września 2005

Według poniedziałkowych danych CDU/CSU nieznacznie zwyciężyły z SPD. Chadecja uzyskała 35,2%, natomiast socjaldemokraci 34,3% poparcia.

Zarówno Angela Merkel jak i Gerhard Schroeder zgłosili chęć rządzenia w przyszłej kadencji. Jak twierdzą komentatorzy koalicja dwóch największych partii jest możlliwa. Na kolejnych miejscach znalazły się FDP – 9,8% oraz Zieloni – 8,1% poparcia. Według wstępnych wyliczeń CDU/CSU może zdobyć w parlamencie dwa miejsca więcej niż socjaldemokraci. Ostatecznie wynik wyborów rozstrzygnie się za dwa tygodnie. Wtedy dojdzie do głosowania w ostatnim okręgu wyborczym – Dreźnie. Przesunięcie wyborów na 2 października związane jest ze śmiercią kandydatki NPD w tym rejonie.

W niemieckich dziennikach panuje przekonanie o klęsce chadeków i Angeli Merkel. Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze, że nie spodziewano się utrzymania przez CDU/CSU 50% poparcia ale zaskoczeniem jest jedynie 35%. Z kolei Saechsische Zeitung nazwał wyniki małą sensacją. Dla Angeli Merkel oznacza to klęskę – czytamy w gazecie. Według komentatorów odpowiedzialnośc za porażkę ponosi sama liderka partii.

Lewicowy Taz doszukiwał się porażki Merkel w odejściu od reńskiego kapitalizmu i kierowaniu się w stronę kapitalizmu na wzór XIX-wiecznej Anglii.

Źródło[edytuj]