Przejdź do zawartości

2005-09-18: Iran będzie kontynuował swój program atomowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 września 2005

Prezydent w:Iranu, Mahmud Ahmadineżad, ogłosił w sobotę decyzję o kontynuacji przez Iran programu rozwoju energii atomowej. Jednocześnie stwierdził, że jego państwo nie zamierza produkować broni nuklearnej.

Ahmadineżad poinformował także, że zgodzi się na międzynarodową inspekcję swojego programu, by w ten sposób potwierdzić swoje pokojowej zamiary Iranu.

Na konferencji podczas szczytu ONZ, Ahmadineżad dosadnie zaznaczył, że Iran ma prawo do produkcji energii atomowej i że protestujące przeciwko temu kraje prowadzą politykę nuklearnego apartheidu. Nie zamierzamy ulegać przesadnym żądaniom ze strony wiadomych sił – powiedział prezydent Iranu w odpowiedzi na międzynarodowe naciski, by jego kraj wstrzymał program nuklearny.

Rozmowy na temat irańskiego programu atomowego, zdaniem Ahmadineżada, powinny rozpocząć się na nowo, ale tym razem z udziałem innych państw, takich jak RPA.

Prezydent Iranu ma jednak zupełnie inne zdanie niż przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Sekretarz Stanu USA, Condoleezza Rice, ostrzegła członków ONZ, że atomowe ambicje Iranu mogą okazać się niebezpieczne.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ma dyskutować w poniedziałek w Wiedniu na temat programu nuklearnego Iranu.

Czytaj także w Wikinews

[edytuj | edytuj kod]

Źródło

[edytuj | edytuj kod]