Przejdź do zawartości

2005-09-18: Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zwiększą wydobycie ropy naftowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 września 2005
Siedziba OPEC w Wiedniu

Ministrowie ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosili wczoraj, że oba kraje wspomogą Organizację Państw Eksporterów Ropy Naftowej OPEC w zwiększaniu wydobycia tego surowca. Saudyjski minister, Ali al-Naimi, powiedział, że podwyżka cen benzyny zmniejszyła globalny popyt na ropę naftową, a więc decyzja jego kraju jest jak najbardziej uzasadniona. Mohammed bin Dhaen al-Hamli z ZEA przyznał, że rynki ustabilizują się dzięki tej decyzji.

Wcześniej państwa OPEC obniżyły poziom szacowanego popytu na 2005 rok. Zamiast przewidywanego wzrostu popytu o 1,9%, ustalono, że wzrośnie on tylko o 1,7%.

Członkowie organizacji mają spotkać się 19 września, by przedyskutować wzrost wydobycia. Jeśli zapadnie taka decyzja, oficjalne limity wydobycia będą największymi od 1987.

Arabia Saudyjska to największy eksporter ropy naftowej wśród członków OPEC. Produkcja tego surowca przekracza tam 9,5 miliona baryłek dziennie. Wszyscy członkowie organizacji (z wyjątkiem Iraku) wydobywają dziennie ok. 28 milionów baryłek.

Tymczasem na giełdzie towarowej w Londynie cena baryłki ropy spadła o 1,45 dolara i wynosi 62,21 dolarów. W Polsce ceny benzyny zareagowały już na obniżkę akcyzy. Według analityków w ciągu kilku tygodni powinny też zareagować na oświadczenie OPEC.

Źródło[edytuj | edytuj kod]