2005-09-17: Watykan opublikował dokument o szczegółach śmierci papieża Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 września 2005

Watykan opublikował w sobotę 220-stronicowy dokument opisujący szczegóły choroby papieża Jana Pawła II. Komunikaty dotyczące pogarszającego się stanu zdrowia papieża są zaprezentowane w kolejności chronologicznej, począwszy od 13 stycznia 2005 roku aż do 2 kwietnia - dnia jego śmierci.

W "ACTA APOSTOLICAE SEDIS" urzędowym monitorze Stolicy Apostolskiej, drukującym akty papieskie oraz zarządzenia i sprawozdania administracji watykańskiej zapisane są także ostatnie słowa papieża, jakie wypowiedział przed śmiercią: "Pozwólcie mi odejść do domu Ojca" (zachowana została oryginalna pisownia wyrazu "ojca" - z dużej litery). Wymówił je słabym głosem w języku polskim, sześć godzin przed śmiercią i trzy przed zapadnięciem w stan śpiączki.

Jak podaje włoska agencja ANSA, jego stan uważano za odwracalny jeszcze 30 marca - wtedy to ukazał się po raz ostatni w oknie, z którego wygłaszał przemówienia. Dzień później, 31 marca po godzinie 11 w swojej prywatnej kaplicy, papież doznał silnych dreszczy i ponad 39-stopniowej gorączki. Był to początek szoku septycznego wywołanego przez infekcję dróg moczowych.

Jak podano w publikacji: "Natychmiast podjęto wszystkie odpowiednie działania terapeutyczne i udzielono pomocy kardiologicznej oraz oddechowej. Uszanowano wolę papieża, który chciał pozostać w domu. Podczas mszy przy jego łożu, którą Jan Paweł II koncelebrował z przymkniętymi oczyma, kardynał Marian Jaworski udzielił mu ostatniego namaszczenia".

Dokument rozstrzyga przynajmniej części spekulacji na temat okoliczności śmierci Jana Pawła II. Jak przypominają media, wiele domysłów pozostawiła śmierć poprzednika, Jana Pawła I, który zmarł po 33 dniach pontyfikatu w pokoju swojego apartamentu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]