2005-09-15: Turcja proponuje papieżowi Benedyktowi XVI wizytę w 2006 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 września 2005

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji poinformowało, że poprosiło papieża Benedykta XVI, by w przyszłym roku złożył oficjalną wizytę w tym, zamieszkałym głównie przez Muzułmanów, kraju.

Ministerstwo nie ukrywa, że być może dzięki tej wizycie Turcja uzyska poparcie papieża w aspiracjach do członkostwa w Unii Europejskiej. Jeszcze zanim kardynał Ratzinger został papieżem wielokrotnie wypowiadał się negatywnie na temat akcesji Turcji do UE. Uznał, że kraj islamski może być zagrożeniem dla kultury chrześcijańskiej Europy.

Turcja rozpoczyna proces akcesyjny 3 października.

Benedykt XVI będzie drugim papieżem, który odwiedzi Turcję. Jego poprzednik, Jan Paweł II, złożył wizytę w tym kraju na krótko po rozpoczęciu pontyfikatu, w 1979 roku.

Obecny papież znany jest z dążenia do poprawy stosunków z Kościołami wschodnimi.

Jeden z dyplomatów powiedział agencji Reuters, że Trucja obawia się, iż Benedykt XVI może wywrzeć polityczny nacisk na niektóre sprawy związane z religią. Chodzi między innymi o traktowanie przez Ankarę mniejszości wyznaniowych i sytuację greckokatolickiego seminarium na jednej z wysp niedaleko Istambułu.

Ustalenie daty wizyty na 2006 rok, zdaniem dyplomaty, pozwoli Turcji na rozwiązanie niektórych problemów dotyczących wolności wyznania.

Źródło[edytuj | edytuj kod]