2005-09-15: Iran: przekażemy technologię nuklearną krajom islamskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 15 września 2005
LocationIran.png

Prezydent Iranu poinformował premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że jego kraj jest zainteresowany przekazaniem pokojowej technologii atomowej krajom islamskim – poinformowała dzisiaj państwowa Agencja Prasowa Republiki Islamskiej.

Republika Islamska (Iran – dop. red.) nie jest zainteresowana wynajdowaniem broni masowego rażenia, a w odpowiedzi na potrzeby krajów islamskich jest gotowa na przekazanie całej wiedzy na temat technologii nuklearnej tym krajom. – powiedział podczas szczytu ONZ irański prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska są zaniepokojone działaniami Iranu. Podejrzewają, że państwo chce wykorzystać swój program nuklearny do produkcji broni atomowej. Unia Europejska negocjowała z Iranem odstąpienie od prowadzenie programu, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Iran zaznacza, że jego program nie ma nic wspólnego z produkcją broni, służyć ma wyłącznie produkcji energii w obliczu malejących rezerw ropy naftowej.

Po raz kolejny Ahmadineżad skrytykował państwa takie jak Stany Zjednoczone, które posiadają duże arsenały broni atomowej, a sprzeciwiają się irańskiemu programowi.

Źródła[edytuj]