Przejdź do zawartości

2005-09-15: Iran: przekażemy technologię nuklearną krajom islamskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 września 2005

Prezydent Iranu poinformował premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że jego kraj jest zainteresowany przekazaniem pokojowej technologii atomowej krajom islamskim – poinformowała dzisiaj państwowa Agencja Prasowa Republiki Islamskiej.

Republika Islamska (Iran – dop. red.) nie jest zainteresowana wynajdowaniem broni masowego rażenia, a w odpowiedzi na potrzeby krajów islamskich jest gotowa na przekazanie całej wiedzy na temat technologii nuklearnej tym krajom. – powiedział podczas szczytu ONZ irański prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska są zaniepokojone działaniami Iranu. Podejrzewają, że państwo chce wykorzystać swój program nuklearny do produkcji broni atomowej. Unia Europejska negocjowała z Iranem odstąpienie od prowadzenie programu, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Iran zaznacza, że jego program nie ma nic wspólnego z produkcją broni, służyć ma wyłącznie produkcji energii w obliczu malejących rezerw ropy naftowej.

Po raz kolejny Ahmadineżad skrytykował państwa takie jak Stany Zjednoczone, które posiadają duże arsenały broni atomowej, a sprzeciwiają się irańskiemu programowi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]