2005-09-15: Adidas zaprezentował "inteligentną piłkę" z mikrochipem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 września 2005

Adidas zaprezentował "inteligentną piłkę" (smartball), która będzie wykorzystywana w piłkarskich Mistrzostwach Świata do lat 17 rozgrywanych tego roku w Peru.

Inteligencja piłki polega na tym, że na niej znajdować się będzie mikrochip pomocny przy pracy sędziów. Gdy piłka, a wraz z nią chip, przekroczy linię bramkową, mały układ wyśle sygnał radiowy do jednej z 12 anten umieszczonych na rogach boiska. Pozwoli to na jednoznaczną ocenę niejasnych sytuacji związanych z tym, czy piłka przeszła całym obwodem linię bramkową, czy też nie.

Rozmiar chipa wynosi 15 milimetrów (półtora centymetra). Kiedy tylko minie linię bramkową, wyśle sygnał do anteny, ta zaś przekaże odpowiednie informacje do komputera, gdzie są zapisywane dokładne informacje (czas). Po chwili sędzia zostaje powiadomiony poprzez specjalny zegarek noszony na ręku o strzeleniu bramki. Arbiter może jednak nie brać pod uwagę sygnału chipa i samodzielnie podjąć ostateczną decyzję o uznaniu bramki.

Sygnał będzie odpowiednio szyfrowany i nie będzie zagłuszany przez odbiorniki radiowe oraz telefony komórkowe. Inteligentna piłka została pierwszy raz użyta na turnieju towarzyskim w Norymbergii. Teraz czeka ją test w oficjalnych rozgrywkach.

Prezydent FIFA, Sepp Blatter, który do tej pory był przeciwny takim nowinkom technologicznym, tym razem pozytywnie wyraził się o pomyśle. Zaznaczył, że jeśli się przyjmie, to będzie on zastosowany w najbliższych Mistrzostwach Świata w 2006 roku w Niemczech.

Członkowie FIFA pojadą do Peru i ocenią pomysł w praktyce.

Nowa piłka będzie mogła być wykorzystywana na czterech z pięciu aren młodzieżowych MŚ - stadion w Iquitos nie został jeszcze przygotowany na czas do eksperymentu.

Inteligentna piłka została zaprojektowana przez niemiecką firmę Cairos AG oraz przez German Fraunhofer Institute. Jej producentem jest Adidas - znany na całym świecie producent sprzętu i odzieży sportowej.

Piłka ta nie pomoże jednak w innych, częściej spotykanych, kontrowersyjnych sytuacjach - spalonych oraz faulach.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 17 w roku 2005 odbędą się w Peru, w dniach od 17 września do 2 października. Oprócz gospodarza wezmą w nich udział reprezentacje Chin, Kataru, Korei Północnej, Ghany, Gambii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Włoch, Turcji, Holandii, USA, Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Australii i Kostaryki.

Poprzednie takie mistrzostwa odbyły się dwa lata temu w Finlandii. Wygrała w nich reprezentacja Brazylii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]