2005-09-09: Jacques Chirac opuścił klinikę Val-de-Grace

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 9 września 2005
N icon science.png
Prezydent Jacques Chirac

Prezydent Francji Jacques Chirac opuścił dziś wojskową klinikę Val-de-Grace, w której spędził tydzień czasu. Powodem pobytu były jego problemy ze wzrokiem spowodowane pęknięciem naczynia krwionośnego oka. Jego stan zdrowia jest określony jako "satysfakcjonujący".

72-letni Chirac opuścił szpital w towarzystwie swojej żony, Bernadette. Był w dobrej formie, chętnie rozmawiał z dziennikarzami, wyglądał na zrelaksowanego i wypoczętego. Nie było po nim znać pobytu w szpitalu. Dziękował także lekarzom, którzy się nim opiekowali. Jednak pytania o szczegółowy stan zdrowia zostały bez odpowiedzi. Pojawiły się przez to rozmaite spekulacje na ten temat.

Głowa francuskiego państwa otrzymała od lekarzy ograniczenia. Na tydzień musi znacznie ograniczyć swoją działalność polityczną. Przez ponad 15 dni powinien wypocząć. Nie wolno mu także odbywać podróży samolotami przez 6 tygodni. Oznacza to, że nie będzie obecny na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Zamiast niego, na szczyt uda się premier Francji - Dominique de Villepin.

Według komentatorów, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, start Chiraca w wyborach prezydenckich w 2007 roku stoi pod znakiem zapytania. Do tego może dojść jeszcze odrzucenie przez Francję w powszechnym referendum Konstytucji Unii Europejskiej.

Źródło[edytuj | edytuj kod]