2005-09-03: Platforma Obywatelska wzmacnia siły przed wyborami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 3 września 2005
Polityka
N icon politics.png

Platforma Obywatelska wzmacnia swoje siły przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi oraz październikowymi wyborami prezydenckimi. Po wczorajszym przekazaniu poparcia Donaldowi Tuskowi przez Zbigniewa Religę, dzisiaj swoją kampanię w wyścigu o stanowisko premiera rozpoczął szef klubu parlamentarnego PO, Jan Rokita.

W czasie wczorajszej konferencji prasowej profesor Religa powiedział, że z powodu coraz słabszych wyników w sondażach postanowił oddać swoje poparcie kandydatowi Platformy, zachęcając do tego swoich wyborców. Argumentował tę zmianę tym, że programy obu kandydatów były do siebie bardzo zbliżone, a w niektórych miejscach nawet identyczne. W zamian za ten gest marszałek Tusk poprosił Religę, aby ten został szefem jego honorowego komitetu wyborczego.

Jan Rokita inaugurował swoją kampanię w swoim rodzinnym mieście, Krakowie. Jego hasło wyborcze, "Premier z Krakowa", ma odzwierciedlać oszczędność Krakowa. "Zamierzam krakowską oszczędność przenieść na grunt ogólnopolskiego budżetu. I myślę, że będziemy razem z poznaniakami uczyć warszawiaków, jak należy szanować pieniądze, zwłaszcza pieniądze podatników" - powiedział kandydat PO na premiera.

Rokita potwierdził także chęć współpracy z PiSem, nawiązując do kandydata na premiera tej partii, Jarosława Kaczyńskiego. Powiedział, że człowiek tak wybitny i tak znaczący powinien mieć ważne stanowisko w państwie i chciałby on, że Jarosław Kaczyński został wicepremierem, w przypadku wygranej PO w wyborach parlamentarnych.

Najnowszy sondaż Polskiej Grupy Badawczej zapewnia Platformie zwycięstwo z 24-procentowym poparciem, przy czym PiS mogłoby liczyć na 23 procent poparcia.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

  • Polska Agencja Prasowa