2005-09-02: Klęska żywiołowa w Nowym Orleanie impulsem dla twórców wirusów komputerowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 września 2005

Klęska żywiołowa Nowego Orleanu i okolic spowodowana przejściem Huraganu Katrina, podobnie jak inne tego typu wydarzenia, jest doskonałą okazją do rozprzestrzeniania się wirusów, spamu oraz łańcuszków.

Pocztą elektroniczną rozsyłane są sensacyjne doniesienia (często nieprawdziwe) odnośnie tragedii, głównie po to, aby odbiorca kliknął w link przenoszący go na odpowiednio spreparowaną stronę. W efekcie dochodzi do infekcji oprogramowaniem malware oraz spyware.

Obecnie najpopularniejszy jest trojan Troj/Cgab-A, który powoduje ściąganie innych szkodliwych programów (w tym Borodropa w wersji A) oraz wykrywanie słabych punktów systemu i oprogramowania. Luki te mogą być później wykorzystane przy kolejnych atakach. Trojan ten atakuje systemy operacyjne z rodziny Windows. Pierwszy raz wykorzystano go, gdy głośno było o piosenkarzu Michaelu Jacksonie.

Wiadomości zawierające podejrzaną zawartość nawiązują do skutków ataku huraganu Katriny. Poniżej prezentujemy przykładowe tematy:

  • Re: g8 Tropical storm flooded New Orleans.
  • Re: g7 80 percent of our city underwater.
  • Re: q1 Katrina killed as many as 80 people.

Jak uważają specjaliści z firmy Sophos, zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym, odbieranie bądź czytanie maili nie powoduje jeszcze infekcji. Dopiero kiedy użytkownik kliknie w link zawarty w treści e-maila, strona próbuje zainfekować system właściciela.

Aby zabezpieczyć się przed tego typu zagrożeniami, należy skanować pocztę programem antywirusowym z aktualnymi definicjami oraz uważniej postępować z wiadomościami niewiadomego pochodzenia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]