2005-09-02: Al-Kaida wzięła na siebie odpowiedzialność za londyńskie zamachy z 7 lipca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 września 2005
N icon politics.png

Katarska telewizja Al-Dżazira opublikowała taśmę z nagraniem Al-Kaidy. Znajduje się na niej testament jednego z londyńskich zamachowców (30-letniego Mohammada Sidika Khana) w języku angielskim oraz wystąpienie Egipcjanina Ajmana al-Zawahiriego - uważanego za drugiego co do ważności w strukturach Al-Kaidy.

W nagraniu Al-Kaida wzięła na siebie odpowiedzialność za ataki i zapowiada dalsze zamachy. Przemówienie al-Zawahiriego jest pierwszym, bezpośrednim wzięciem odpowiedzialności za zamachy przez Al-Kaidę.

Zamachowiec, który zginął w Londynie, wychwalał "naszego umiłowanego szejka, Osamę bin Ladena" i zadeklarował: "Jesteśmy na wojnie a ja jestem żołnierzem i wy teraz zasmakowaliście tego, że to jest prawda." Mówił o tym, że takich jak on jest tysiące - każdy gotów do walki. "Będziecie naszym celem, dopóki nie będziemy czuli się bezpiecznie. Dopóki nie przestaniecie nas bombardować, gazować, wtrącać do więzień i torturować wielu z moich ludzi" - dodał.

Z kolei al-Zawahiri oświadczył, że zamachy w Londynie były "uderzeniem w twarz tyrańskiej, brytyjskiej arogancji" oraz odpowiedzią na odrzucenie przez ten kraj rozejmu proponowanego przez Al-Kaidę. Zapowiedział także dalsze ataki na kraje, które wraz ze Stanami Zjednoczonymi biorą udział w wojnach w Iraku i Afganistanie.

Obydwaj mężczyźni nie występowali razem, w jednej chwili na taśmie.

Premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair, odmówił skomentowania tego wystąpienia. Rzecznik MSZ powiedział, że ministerstwo spraw zagranicznych"nie zamierza komentować żadnych aspektów tego nagrania".

Źródło[edytuj | edytuj kod]