2005-09-01: Ukazała się siódma wersja komunikatora Gadu-Gadu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 września 2005

Gadu-Gadu Sp. z o.o (wcześniej SMS Express.com) wydało najnowszą, długo oczekiwaną wersję swojego głównego produktu - komunikatora Gadu-Gadu. Program oznaczony numerem 7.0 niesie ze sobą wiele zmian, począwszy od wyglądu po nowe możliwości techniczne. Zmianie uległo także logo (czerwono-żółte słoneczko) oraz strona internetowa aplikacji.

Do nowości w programie możemy zaliczyć wideokonferencje (przesyłanie obrazu za pomocą kamery internetowej), rozbudowanie rozmów głosowych i przesyłania plików, wysyłanie e-maili oraz integrację z portalem Generacja Gadu-Gadu. Osobną uwagę należy zwrócić na zmianę interfejsu graficznego. W programie jest nowa, rozwijalna lista kontaktów, awatary (grafiki przedstawiające rozmówcę) oraz nowe emotikony. Wygląd komunikatora, loga oraz strony został wybrany drogą konkursu.

Aby ułatwić prowadzenie rozmów głosowych i przesyłanie plików dla osób za zaporą sieciową, Gadu-Gadu 7.0 wykorzystuje technologię Any-Bandwidth. Transmisja dźwięku jest zaś oparta na kodekach GSM stosowanych w telefonii komórkowej.

O nowych zmianach mogliśmy się przekonać wcześniej testując wersję beta. W stosunku do niej poprawiono wykryte błędy i wprowadzono kosmetyczne zmiany.

Nadal nie wprowadzono autoryzacji (system, który nie pozwala na prowadzenie rozmów użytkownikom nie będącym na naszej liście kontaktów), choć jest ona standardem w innych sieciach.

Żadna ze zmian wprowadzonych w wersji 7.0 nie jest innowacyjna. Już wcześniej inne komunikatory oferowały rozbudowane rozmowy głosowe i wideokonferencje (Tlen, Skype), awatary (Akuku, Pandion) czy też integrację z portalem (ICQ).

Gadu-Gadu nie jest jedynym programem, który umożliwia komunikację w tej sieci. Wbudowaną obsługę ma Tlen.pl, AQQ, WPKontakt. Za pomocą wtyczek można rozmawiać w Konnekcie oraz Mirandzie. Na innych systemach operacyjnych działają EKG, EKG2, GNU Gadu oraz najbardziej rozbudowany z nich - Kadu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]