2005-09-01: Noblista Józef Rotblat nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 września 2005
N icon science.png

Józef Rotblat, fizyk, lider ruchu naukowców Pugwash oraz laureat pokojowej nagrody Nobla, zmarł w wieku 96 lat w Londynie - poinformował jego rzecznik. Umarł w trakcie snu, w nocy z środy na czwartek. Przyczyna jego zgonu nie jest znana.

Józef Rotblat urodził się 4 listopada 1908 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w 1932 roku został magistrem, zaś sześć lat później, w 1938 roku doktorem fizyki.

Rok później wyjechał do Wielkiej Brytanii. W 1939 roku zdobył doktorat z filozofii na Uniwersytecie w Liverpoolu. Potem uczęszczał na Uniwersytet Londyński, gdzie w 1953 roku otrzymał doktorat nauk ścisłych. W latach 1939-1944 pracował nad projektem Manhattan. Wycofał się jednak z udziału w projekcie po tym, jak przekonał się, jaki jest cel badań nad bombą atomową - rywalizacja w wyścigu zbrojeń.

9 lipca 1955 roku, Rotblat wraz z dziesiątką innych naukowców (w tym z Albertem Einsteinem, Bertrande Russellem, Frederico Joliot-Curie i Linusem Paulingiem) ogłosił manifest, w którym zadeklarował, że naukowcy muszą wziąć odpowiedzialność za swoje pomysły i wynalazki, takie jak bomba atomowa.

W 1957 roku założył pacyfistyczny ruch naukowców Pugwash. Miał on za zadanie likwidować broń masowej zagłady, która powstała w wyniku wyścigu zbrojeń. W roku 1995 otrzymał wraz z ruchem Pugwash pokojową nagrodę Nobla za "zasługi w zmniejszaniu roli jaką odgrywa broń atomowa w polityce międzynarodowej oraz za likwidację tych broni".

Narodowość Józefa Rotblata nie jest sprawą jasną. Wprawdzie urodził się i pierwsze lata życia spędził w Polsce, ale w 1946 roku otrzymał obywatelstwo brytyjskie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]