2005-08-28: Wybuch na promie w Filipinach: 30 osób jest rannych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 sierpnia 2005
Miejsce wybuchu

Co najmniej 30 osób (w tym 6 z poważnymi obrażeniami) zostało rannych w wyniku wybuchu bomby domowej produkcji na promie w Basilan w południowych Filipinach. Władze filipińskie nie są jeszcze do końca pewne, kto stoi za zamachem.

Bomba eksplodowała w niedzielny poranek o 7:00 czasu lokalnego w porcie Lamitan, kiedy to pasażerowie wsiadali do promu. Wcześniej informowano o wybuchu butli z gazem, jednak teraz przedstawiciele władz Filipin mówią o własnoręcznie skonstruowanej bombie.

Generał Raymundo Ferrer, dowódca armii filipińskiej określił ładunek wybuchowy jako połączenie azotanu amonu i czarnego prochu strzelniczego. Całość była zawinięta w ubrania oraz plastikowe torby i włożona do pudełka po butach.

Jak powiedział rzecznik władz filipińskich, Buenaventura Pascual, "jest jeszcze za wcześnie" aby jednoznacznie określić zamachowców. Według przypuszczeń są nimi islamscy terroryści z grupy Abu Sayyafa. Rzecznik zapewnił, że śledztwo już zostało rozpoczęte i zmierza w dobrym kierunku.

W piątek grupa Abu Sayyafa przeprowadziła atak w mieście Zamboanga. Bilans poszkodowanych to 26 rannych.

W lutym 2004 roku grupa Abu Sayyafa zdetonowała bombę w zatoce niedaleko Manilli w wyniku której zginęło 100 osób, zaś kilkaset zostało rannych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]