2005-08-28: Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich: FBI zamierza przeprowadzić kontrolę biblioteki w Connecticut

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 sierpnia 2005
Położenie stanu Connecticut
Położenie stanu Connecticut

Według Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU), FBI zamierza przeprowadzić kontrolę jednej z bibliotek w stanie Connecticut. Jej celem ma być uzyskanie dostępu do danych osób korzystających ze zbiorów tej biblioteki.

Zdaniem ACLU, pomimo obowiązującego od czterech lat prawa (PATRIOT Act) zezwalającego na tego typu praktyki, jest to pierwszy przypadek wykorzystania go przez instytucję federalną.

FBI ma prawo do zachowania całkowitej tajności swoich działań, dlatego oficjalnie mówi się tylko o "pewniej instytucji", która ma zostać poddana kontroli. To, że chodzi o bibliotekę, wynika jedynie ze sprawy jaką ACLU wniosła do sądu w miejscowości Bridgeport. W sprawie tej ACLU broni właśnie biblioteki z Bridgeport przed zapowiedzianą kontrolą FBI - a informację o procesach sąd ma obowiązek upubliczniać.

Rząd twierdzi, że nigdy dotąd nie korzystał z klauzuli 215 PATROIT Act, zezwalającej na kontrolę treści bibliotecznych rewersów lub listy sprzedawanych książek. ACLU twierdzi jednak, że podobne kontrole miały miejsce już wcześniej, dzięki tzw. "national security letter", który umożliwia FBI podjęcie natychmiastowych działań bez zgody sądu.

Obrońcy swobód obywatelskich w USA, zgodnie twierdzą, że tego typu praktyki łamią konstytucyjne prawo do zachowania prywatności.

Źródła[edytuj | edytuj kod]