2005-08-27: Ludovic Obraniak: Wolę grać dla Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 27 sierpnia 2005
Sport
N icon sport2.png

Jak podaje Super Express, francuski piłkarz Ludovic Obraniak zadeklarował chęć gry w polskiej reprezentacji. Dwudziestoletni pomocnik FC Metz najpierw musi posiadać polskie obywatelstwo, ale jak powiedział, wkrótce złoży odpowiednie podanie w Strasburgu.

Jak twierdzi sam zainteresowany, "w jego żyłach płynie polska krew". Jego dziadek Zygmunt pochodził z Pobiedzisk położonych koło Poznania. Do otrzymania polskiego paszportu potrzebnych jest kilka dokumentów - Obraniak mówi, że został mu jeszcze list motywacyjny napisany w języku polskim. W jego przygotowaniu pomoże mu były polski piłkarz Metzu. Ponadto zaczął się już uczyć nowego języka - użyteczny przy tym jest słownik francusko-polski. Wspiera go także Marcin Żewłakow.

Ludovic Obraniak rozegrał już łącznie 11 meczy w młodzieżowych reprezentacjach Francji (do lat 15, 18, 19, i 21). Jednak z "różnych powodów" nie chce dalej w niej grać. Jak sam podkreśla, "miałby dużo czasu, żeby wywalczyć miejsce w kadrze Francji". Zdecydował się jednak na spróbowanie swoich szans w Polsce.

Ludovic Obraniak urodził się 10 listopada 1984 roku we francuskim Longeville-les-Metz. Od 2002 roku gra dla miejscowego klubu FC Metz na pozycji lewego pomocnika. Wystąpił w 52 meczach klubowych i strzelił cztery bramki. W obecnym sezonie 2005/2006 rozegrał 4 mecze, w trakcie których spędził na boisku po 90 minut. Nie udało mu się zdobyć w tym sezonie żadnego gola.

Pierwszym zawodnikiem, który pierwotnie był obywatelem innego kraju, powołanym do polskiej reprezentacji był Emmanuel Olisadebe. Ostatnio grę w kadrze polski rozważał inny obcokrajowiec - Andy Johnson, zawodnik angielskiego klubu Crystal Palace.

Źródła[edytuj]