2005-08-26: Problemy Wielkiej Brytanii z ustaleniem budżetu Unii Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 26 sierpnia 2005

Kolejne kraje naciskają na Brytyjczyków aby realnie zajęli się problemem ustalenia budżetu Unii Europejskiej. We wtorek zrobią to państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry). Rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim sytuacji finansowej w latach 2007 – 2013.

Od fiaska szczytu UE w czerwcu, sprawa budżetu nie posunęła się naprzód. Według czerwcowych propozycji Polska miała dostać 62 mld euro, co nie przeszkadzało Brytyjczykom. Chcieli oni natomiast ograniczyć pieniądze na wspólną politykę rolną, czym wkroczyli na ścieżkę wojenną z Francją, która zacięcie broni CAP.

Wielka Brytania zapowiadała szumne przewodnictwo Unii, tymczasem istnieje realna groźba że sprawa budżetu może być rozwiązana dopiero w zimie za przewodnictwa Austrii. Jeszcze gorszy scenariusz to taki, kiedy budżet w 2007 roku nie będzie uchwalony i państwa członkowskie nie będą miały dostępu do unijnych miliardów.

Cierpliwość tracą też Niemcy. Minister finansów tego kraju po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem z Czech powiedział że byłoby nie w porządku gdyby Wielka Brytania nie zrobiła nic w sprawie budżetu i przekazała sprawę Austrii.

Źródła[edytuj]