2005-08-18: Loty kolejnych promów kosmicznych planowane na marzec 2006 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 18 sierpnia 2005

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podjęła decyzję o kolejnym locie promu kosmicznego. Jego start jest zaplanowany na 4 marca 2006 roku.

Misja jest oznaczona kodem STS-121. Weźmie w niej udział prom Discovery, a nie jak najpierw planowano - Atlantis. Powodem zmiany jest masa komponentów potrzebnych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Okazały się one dla Discovery zbyt ciężkie, więc zostaną one dostarczone promem Atlantis podczas misji STS-115. Jej data nie jest jeszcze dokładnie znana.

Po katastrofie promu Columbia oraz problemach z Discovery pojawiły się głosy o zaprzestaniu lotów wahadłowców kosmicznych. Lipcowa misja Discovery miała być jedną z ostatnich. Jednak naukowcy z NASA mają nadzieję, że uda się im rozwiązać jeszcze przed końcem tego roku wszystkie problemy techniczne

Prom Columbia został zniszczony 1 lutego 2003 roku, podczas powrotu z przestrzeni kosmicznej. Powodem było uszkodzenie osłony termicznej przez fragment pianki osłaniającej zbiornik zewnętrzny wahadłowca. Usterka nie została naprawiona. W trakcie wejścia w atmosferę ziemską w końcowych minutach misji prom zapalił się i rozpadł na kawałki. Śmierć poniosła cała siedmioosobowa załoga - w tym pierwszy Izraelczyk w kosmosie Ilan Ramon.

Niepowodzenie misji STS-107 było przyczyną zawieszenia dalszych lotów wahadłowców NASA. Pierwszym startem po blisko dwu i półrocznej przerwie był lot promu Discovery 26 lipca 2005. Podczas startu od powłoki wahadłowca odpadła pianka termoizolacyjna - ta sama, która była przyczyną katastrofy Columbii. Załoga Discovery jednak zdołała naprawić usterkę w przestrzeni kosmicznej i do potencjalnego wypadku nie doszło. Po tym wydarzeniu NASA zamierzała bezterminowo zawiesić wszystkie loty wahadłowców.

Archiwum[edytuj]

Źródła[edytuj]