2005-08-17: Kaukaz: Wypadek polskich alpinistów podczas wspinaczki na Elbrusa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 sierpnia 2005
Elbrus, XIX-wieczna fotografia

Czterech alpinistów z Polski uległo wypadkowi na górze Elbrus, na Kaukazie - poinformowała telewizja NTW, a potem potwierdziło rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Alpiniści wpadli wczesnym rankiem w lodową szczelinę na wysokości około 4 tys. m n.p.m., w rejonie Lodospadu Uszby.

Dwójce z poszkodowanych alpinistów udało się wydostać ze szczeliny własnymi siłami. Chwilę później wezwali pomoc. Jak podaje PAP, incydent został zgłoszony około 17:00 czasu polskiego (19:00 czasu miejscowego).

Wypadek alpinistów jest owiany różnymi tajemnicami i nieścisłościami. Nie są znane ich nazwiska oraz aktualny stan zdrowia. Polska ambasada w Moskwie jeszcze nie została poinformowana o wypadku, a według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Polacy nie zostali oficjalnie zarejestrowani.

Akcja ratunkowa trwa, jednak została przerwana na noc. Do tej pory nie udało się odnaleźć wspinaczkowiczów. Polakom próbuje pomóc grupa ośmiu ratowników.

Elbrus jest najwyższym szczytem Rosji i masywu Wielkiego Kaukazu. Góra ta jest wygasłym wulkanem, pokrytym prawie w całości lodowcami i wiecznym śniegiem - od wysokości 3700-4000 metrów. Szczyt zdobyto po raz pierwszy w 1874 roku, a dokonał tego F. Crauford Grove.

Źródła[edytuj | edytuj kod]