Przejdź do zawartości

2005-08-17: Angela Merkel w Warszawie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 sierpnia 2005

W Warszawie z jednodniową wizytą gości szefowa niemieckich chadeków Angela Merkel. Przed południem spotkała się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i premierem Markiem Belką. Złożyła wieńce przed pomnikiem upamiętniającym Powstanie Warszawskie.

Głównym tematem rozmowy były kwestie europejskie. Kwaśniewski wskazał na korzyści wynikające dla Polski z przystąpienia do Unii Europejskiej. Przedstawił też przewodniczącej CDU stan stosunków Polski z Rosją oraz Białorusią, apelując o wypracowanie wspólnej europejskiej polityki wschodniej. Stan stosunków polsko-niemieckich został określony jako bardzo dobry.

Ta wizyta – zdaniem rzecznika partii CDU-CSU – świadczy o wadze, jaką Angela Merkel przykłada do jakości stosunków polsko-niemieckich. Stolica Polski jest drugim po Paryżu celem zagranicznej podróży szefowej chadecji w charakterze oficjalnej kandydatki na kanclerza przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Po południu Merkel spotkała się też z Donaldem Tuskiem. Chcemy silnej, pewnej siebie Polski, z którą możemy załatwiać najważniejsze sprawy w Unii Europejskiej - powiedziała na konferencji prasowej z udziałem kandydata na prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jak dodała, Niemcy chcą dalej rozwijać obustronne stosunki gospodarcze i kulturalne.

Jesteśmy przekonani, że potrzebne jest strategiczne partnerstwo UE z Rosją. To powinny być skoordynowane działania całej Unii - powiedziała Merkel. Nie wolno ponad głowami Polski podejmować zasadniczych decyzji dotyczących stosunków z Rosją - dodała.

Źródło[edytuj | edytuj kod]