2005-08-16: Kwaśniewski: Chce rozmawiać z Białorusią

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 sierpnia 2005

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapewnił, że Polska cały czas stara się, aby nawiązać pewien kontakt z władzami białoruskimi, rozmawiać poważnie o tym, co się tam dzieje, i jak zaprzestać prześladowań i ograniczenia działalności środowisk polskich.

Staramy się zachęcać do rozmowy i spotkania, uważamy, że trzeba rozmawiać tak, aby można było mówić, o co chodzi, ale jednocześnie twardo bronić standardów, jakie obowiązują w Europie w stosunku do mniejszości narodowych, do stowarzyszania się, do sposobu wyrażania opinii, do wolności, jakie przysługują każdemu, a mniejszości narodowej w szczególności - podkreślił.

Kwaśniewski przyznał, ze Polska oczekuje na reakcję Unii Europejskiej w sprawie Białorusi. Dodał, ze szef MSZ Adam Daniel Rotfeld rozmawiał już z szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną, który - jak dodał - jest w tej chwili bardzo zaangażowany w proces bliskowschodni. Ale obiecał, że jeżeli tylko będzie mógł, nawet po drodze, będzie chciał jeszcze do końca sierpnia przyjechać do Warszawy, spotkać się, abyśmy dokonali oceny sytuacji, aby UE była jak najprecyzyjniej poinformowana o tych problemach, które mamy - podkreślił.

Jako "trudne" określił prezydent Kwaśniewski obecne stosunki polsko-rosyjskie. Podkreślił, że stan ten jest spowodowany wieloma kwestiami, nie tylko niedawnym pobiciem polskich obywateli w Moskwie. Według Kwaśniewskiego pogarszanie się stosunków polsko-rosyjskich rozpoczęło się w momencie, kiedy kraje dawnego bloku radzieckiego stały się państwami niepodległymi i demokratycznymi.

Źródło[edytuj | edytuj kod]