2005-08-14: W Krakowie odbył się zlot Wikimedia Polska 2005

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 sierpnia 2005

Po międzynarodowej konferencji Wikimania 2005, w Krakowie nad Wisłą odbył się zlot polskich użytkowników projektów Wikimedia, Wikimedia Polska 2005, w którym uczestniczyło ponad 30 osób. Głównie byli to wikipedyści z polskiej Wikipedii wraz z rodzinami, jednak pojawił się także Tim Shell, członek Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia oraz Michał Płachta ze Stowarzyszenia Polska Społeczność PHP.

Sobota[edytuj | edytuj kod]

Pizzeria "Piwnica przy Dominikańskiej"

Już od godziny 12 wikipedyści zaczęli zjeżdżać do Trzech Kafek - hostelu, w którym miały odbywać się wszystkie dyskusje. Do godziny 15 w jadalni w Kafkach pojawiło się ponad 20 osób - właśnie wtedy na miejsce trafił fotograf z czasopisma Ozon, który wykonał pamiątkowe zdjęcia uczestnikom zlotu. Po prawie godzinnej sesji zdjęciowej i następującej po niej przerwie obiadowej, o godzinie 17:30 rozpoczęły się prelekcje uczestników. Na końcu Tim Shell przekazał przyszłym członkom Stowarzyszenia Wikimedia Polska informacje na temat obecnego stanu lokalnych oddziałów Fundacji Wikimedia, po czym podsumował stworzenie polskiego stowarzyszenia mówiąc, że ma nadzieję na pomoc polskiej społeczności w rozwijaniu nie tylko projektów Fundacji, ale i jej samej.

Po prezentacji, wszyscy uczestnicy oraz goście udali się na odpoczynek do miejscowej pizzerii, gdzie do końca dnia w spokojnej atmosferze mogli przedyskutować ostatnie kwestie dotyczące nowo powstającego stowarzyszenia.

Niedziela[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści w czasie grupowego zdjęcia w Trzech Kafkach

Przed rozpoczęciem właściwych dyskusji dotyczącej Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Michał Płachta przeprowadził krótką prezentację dotyczącą MediaWiki, oprogramowaniu wykorzystywanemu na serwerach Wikimedia. Następnie rozpoczęła się przeszło godzinna dyskusja nad statutem, po czym uczestnicy zlotu podpisali się pod deklaracją założycielską oraz wybrali organy stowarzyszenia.

W czasie spotkania założycielskiego zaproponowano następujące osoby jako skład przyszłego zarządu stowarzyszenia: Łukasz "TOR" Garczewski (prezes), Piotr "Wulfstan" Cywiński (wiceprezes), Dariusz "Datrio" Siedlecki (sekretarz), Tomasz "Polimerek" Ganicz (skarbnik) oraz Jadwiga Andrychowska-Biegacz.

Galeria[edytuj | edytuj kod]