2005-08-14: Centrum Przeciwko Wypędzeniom utworzone w berlińskim kościele

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 14 sierpnia 2005

Zainicjowane przez przewodniczącą Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV), Erikę Steinbach, Centrum przeciwko Wypędzeniom zostanie ulokowane w katolickim kościele św. Michała w Berlinie.

Rzecznik archidiecezji berlińskiej Stefan Förner potwierdził w sobotę fakt złożenia przez BdV oferty przejęcia zniszczonej w czasie wojny części kościoła. Zastrzegł, że decyzja jeszcze nie zapadła i zostanie podjęta z udziałem arcybiskupa Berlina, kardynała Georga Sterzinsky'ego. Kościół św. Michała tworzy jedną parafię z główną katolicką świątynią Berlina – katedrą św. Jadwigi.

Steinbach i Glotz uznali za pozytywny fakt ulokowania Centrum w kościele. "Archanioł Michał jest symbolem walki ze złem. Widzę w tym pojednawczy sygnał" – wyjaśniła Steinbach na łamach FAS. Glotz nazwał "bzdurą" zastrzeżenia polityka SPD Markusa Meckla, który obawia się, że sakralny charakter lokalizacji kontrowersyjnej placówki umocni obawy w Polsce i Czechach przed narodowym miejscem pamięci przeznaczonym tylko dla Niemców.

Fundacja kierowana przez Steinbach i Glotza zamierza już na jesieni 2006 roku zorganizować w pomieszczeniach kościoła wystawę Stulecie wypędzeń, która ma zainaugurować działalność Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Źródła[edytuj | edytuj kod]