Przejdź do zawartości

2005-08-14: 85. rocznica cudu nad Wisłą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 sierpnia 2005

W Warszawie obchodzono dziś 85. rocznicę bitwy warszawskiej zwanej też cudem nad Wisłą.

Pod pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, który jest hołdem dla Polaków walczących w armii generała Hallera, odbyła się uroczystość w której wzięła udział kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

W Ossowie pod Warszawą odbyła się uroczysta msza święta, na której homilię wygłosił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W kazaniu można było usłyszeć o tym, że w bitwie z 1920 roku oprócz niepodległości broniono także wiary i tożsamości narodowej. Podkreślił, że cud nad Wisłą był nie tylko zwycięstwem militarnym, ale również tryumfem ducha narodu. Dodał, że wówczas doszedł do głosu ideał żołnierza idącego do walki z krzyżem w ręku.

Według niego bitwa była "zwycięstwem apokaliptycznej niewiasty nad ateistycznym szatanem, który zagrażał całej Europie".

Arcybiskup mówił również o tym, że pamięć i świadomość tamtych wydarzeń nie jest do końca zakorzeniona wśród Polaków - zwłaszcza wśród młodzieży. szczególnie młodych. Dlatego uważa, iż uroczystości podobne do dzisiejszych są bardzo potrzebne.

Bitwa warszawska rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku i była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej. Jest wymieniana jako jedna z przełomowych bitew świata. Punktem zwrotnym bitwy był manewr oskrzydlający wojska sowieckie przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego.

Ostatnio głośne było odkrycie dokumentów, według których polskim kryptologom udało się złamać radziecki szyfr, dzięki czemu marszałek Piłsudski otrzymywał dokładne informacje o położeniu wojsk wroga, o ich sile, morale i ruchach.

Archiwum

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć z obchodów 85 rocznicy "Cudu nad Wisła"