Przejdź do zawartości

2005-08-10: Wolfgang Gerhardt: Polska powinna kierować UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 10 sierpnia 2005

Polska musi koniecznie być obecna w poszerzonym dodatkowo o Wielką Brytanię kwartecie kierowniczym Unii Europejskiej. Nowoczesna Europa nie ogranicza się do Europy Zachodniej - napisał Wolfgang Gerhardt, przewodniczący klubu parlamentarnego niemieckiej FDP, w programowym artykule dotyczącym zasad niemieckiej polityki zagranicznej.

Gerhardt uważany jest za jednego z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko ministra spraw zagranicznych Niemiec, w przypadku wygranej liberałów w jesiennych wyborach parlamentarnych. Udział kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera i prezydenta Francji Jacquesa Chiraca w obchodach 750-rocznicy założenia Królewca 3 lipca był prowokacją wobec Polski i Litwy, które nie zostały zaproszone - uważa polityk.

Gerhardt opowiedział się za powrotem Niemiec do tradycyjnej roli "adwokata i zaufanego partnera" małych i średnich krajów Unii. Rząd Czerwonych i Zielonych (SPD-Zieloni) zirytował niektóre nowe kraje Unii swoim gadaniem o 'tworzeniu osi' Paryż-Berlin-Moskwa, wypowiedziami antyamerykańskimi oraz niezręcznym zachowaniem niemiecko-francuskiego tandemu".

Zdaniem Gerhardta, szef niemieckiego rządu powinien przed lub po wizycie w Moskwie zatrzymać się w "Rydze, Pradze lub Lublanie", by nie dopuścić do podejrzeń, że Niemcy kontaktują się z Rosją ponad głowami mniejszych partnerów w UE.

Źródło[edytuj | edytuj kod]