Przejdź do zawartości

2005-08-09: ONZ zareaguje na irański program nuklearny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 sierpnia 2005

Na dzisiejszym spotkaniu członków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zostanie prawdopodobnie ustalone stanowisko Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie planów przywrócenia przez Iran programu nuklearnego.

Iran odrzucił w poniedziałek propozycję Unii Europejskiej. UE proponowała pomoc finansową w zamian za zaprzestanie wzbogacania uranu przez ten kraju. W ramach tej pomocy Wielka Brytania, Francja i Niemcy zaproponowały także pomoc w uzyskiwaniu energii atomowej potrzebnej w energetyce. Jedynym warunkiem było wycofanie się z programu budowy bomby nuklearnej.

Władze irańskie oficjalnie twierdzą, że wprowadzany przez nie program nuklearny ma na celu wyłącznie pokojowe wykorzystanie energii atomowej. Ich zdaniem Iran ma nieskrępowane prawo do rozwoju także tego rodzaju energii. Propozycja jest nie do zaakceptowania – powiedział jeden z irańskich negocjatorów. Ona godzi w niezbywalne prawa Iranu – dodał.

Iran rozpoczął program wzbogacania uranu na krótko po tym jak inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zamontowali w irańskich elektrowniach i zakładach specjalne kamery i sprzęt rejestrujący. Zgodnie z porozumieniem zawartym w Paryżu został on zainstalowany m.in. w kompleksie Isfahan i elektrowni Natanz, gdzie wychwycił próby wzbogacania uranu. Katarska telewizja satelitarna Al-Dżazira twierdzi, że specjalne urządzenia kontrolne zostały usunięte.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]