Przejdź do zawartości

2005-08-08: Delegacja polskich europarlamentarzystów nie została wpuszczona na Białoruś

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 sierpnia 2005

Polscy eurodeputowani do Parlamentu Europejskiego nie zostali wpuszczeni na terytorium Białorusi. Dzisiaj podczas próby przejazdu przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej grupa polityków z Bogdanem Klichem na czele została poinformowana przez białoruską straż graniczną, że nie mogą oni wjechać na teren Białorusi. Gdy deputowani chcieli poznać powód niewpuszczenia ich, zostali odesłani do białoruskiego konsulatu w Białymstoku.

Europarlamentarzyści nie zostali wpuszczeni, mimo że posiadają ważne paszporty dyplomatyczne, a ich samochód był odpowiednio oznakowany. Bohdan Klich, Jacek Saryusz-Wolski, Barbara Kudrycka, Bogusław Sonik, Ryszard Tur, prezydent Białegostoku oraz dziennikarz, Marcin Śmiałowski mieli spotkać się z nieuznanymi przez białoruski reżim władzami Związku Polaków na Białorusi. Oprócz tego mieli także rozmawiać z przedstawicielami białoruskiej opozycji - Wincukiem Wiaczorką, Anatolim Lebiedźką oraz Aleksandrem Milinkiewiczem.

Na zakaz wjazdu europosłów natychmiast zareagowała Komisja Europejska. W jej oświadczeniu czytamy, że władze Białorusi po raz kolejny udowadniają, ze nie szanują podstawowych praw swoich obywateli, ale łamią też przyjęte obyczaje międzynarodowe.

Polscy eurodeputowani zamierzają poruszyć sprawę Białorusi na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się pod koniec sierpnia. Złożą też na niej raport z wydarzeń dzisiejszego dnia.

Źródło[edytuj | edytuj kod]