2005-08-07: Korea Północna: Zawieszenie rozmów w sprawie programu atomowego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 7 sierpnia 2005

Uczestnicy sześciostronnych rozmów w Pekinie w sprawie północnokoreańskiego programu atomowego uzgodnili w niedzielę, że w negocjacjach nastąpi trzytygodniowa przerwa. Rozmowy mają być wznowione 29 sierpnia. W Pekinie spotkali się przedstawicie obu Korei, a także wysłannicy Chin, Stanów Zjednoczonych, i .

Jak na razie trwające 13 dni negocjacje nie pozwoliły na dojście do porozumienia w sprawie likwidacji przez Pjongjang programu atomowego w zamian za pomoc gospodarczą i gwarancje bezpieczeństwa. Pjongjang, który przyznał się do posiadania broni atomowej, winą za niepowodzenie pekińskich rozmów obarczył Stany Zjednoczone. "Nasi partnerzy w dialogu zażądali, byśmy zrezygnowali z naszej cywilnej działalności nuklearnej. Mam nadzieje, że w przerwie rozmów Stany Zjednoczone zmienią politykę" - powiedział przewodniczący północnokoreańskiej delegacji Kim Kye-gwan. "Produkujemy broń nuklearną, ponieważ USA grożą, że zaatakują nas taką bronią" - dodał.

Przedstawiciel Waszyngtonu nie chce się zgodzić na używanie przez Koreańczyków reaktorów na lekką wodę. Zdaniem Amerykanów, mogą one być wykorzystywane do produkcji broni atomowej. Jeżeli sześciostronne rozmowy nie przyniosą rezultatu, Stany Zjednoczone mogą wystąpić do ONZ o przeprowadzenie debaty na temat nuklearnych planów Korei Północnej. W jej wyniku może dojść do nałożenia na Pjongjang sankcji.

Stany Zjednoczone domagają się, by Pjongjang na piśmie zobowiązał się do demontażu swego programu atomowego oraz przyznał, że prowadzi program wzbogacania uranu. W zamian pięć państw uczestniczących w negocjacjach oferuje Korei Północnej pomoc gospodarczą oraz normalizację stosunków z Tokio i Waszyngtonem.

Źródła[edytuj]