2005-08-03: Strategia dla edukacji na lata 2007 - 2013 przyjęta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 3 sierpnia 2005

Rząd przyjął we wtorek strategię edukacyjną na lata 2007-2013. Mowa w niej m.in. o tym, że studia wyższe powinny być płatne, upowszechnione ma zostać również wychowanie przedszkolne i zwiększona wychowawcza rola szkoły.

"Nikt nie mówi, że studia powinny być płatne od jutra, ale taki jest kierunek działań, by za kilka lat studenci na wszystkich uczelniach, państwowych i prywatnych, płacili" - powiedziała wiceminister edukacji Anna Radziwiłł.

Zmiany dotkną też przedszkola. "Zamierzamy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków, a także upowszechnić różne formy wychowania przedszkolnego wśród trzy - czterolatków"' - zapowiedziała Radziwiłł. "Nie podjęliśmy natomiast decyzji o wprowadzeniu obowiązku szkolnego od 6 lat. Trzeba się zastanowić, czy jeśli do pierwszej klasy będą szły sześciolatki, to szkołę będzie kończyło się w wieku 18 lat, czy może lepiej przedłużyć liceum z 3 do 4 lat".

Zmieniona ma być też rola szkoły. "Większy nacisk położony będzie na wychowanie, zajęcia pozalekcyjne. Oczywiście nie obowiązkowe dla wszystkich tylko dla chętnych" - powiedziała wiceminister.

Źródła[edytuj]