2005-07-28: Białoruś: Borys przesłuchana, Polacy protestują

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 28 lipca 2005

Andżelika Borys, nieuznawana przez białoruskie władze przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, została dzisiaj przesłuchana przez milicję. Wcześniej Borys odpowiadała także przed prokuraturą. Tłumaczyła się z czynów zarzucanych jej w anonimowym donosie, według którego przewodnicząca dopuściła się finansowych malwersacji w Związku.

Pod siedzibą Związku Polaków na Białorusi w Grodnie protestowało dzisiaj około 20 aktywistów tej organizacji przeciwko działaniom wymierzonym w niezaakceptowane przez Białoruś władze Związku. Zebrani śpiewali patriotyczne pieśni i modlili się. Budynek ZPB jest otoczony przez milicyjny kordon, funkcjonariusze mają broń i psy. Wcześniej milicja usunęła koczujących w budynku związkowców.

Dzisiaj zwolniono także wszystkich aresztowanych wczoraj Polaków. Na karę od 10 do 15 dni aresztu sąd w Lidzie skazał 3 działaczy Związku Polaków na Białorusi, którzy brali udział w proteście sprzed ponad tygodnia pod Domem Polskim w Szczuczynie.

Jak powiedzieli BBC pikietujący białoruscy Polacy najbardziej obawiają się teraz wzrostu nastrojów antypolskich na Białorusi.

Źródło[edytuj | edytuj kod]