Przejdź do zawartości

2005-07-27: Białoruś: Borys wykluczona ze Związku Polaków, polski rząd zajmie stanowisko w tej sprawie jutro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 lipca 2005

Białoruska agencja prasowa Belta poinformowała, że Andżelika Borys została wykluczona ze Związku Polaków na Białorusi. Po dzisiejszym spotkaniu starej rady Związku, akceptowanej przez reżim Łukaszenki, podobny los spotkał 7 innych członków tej organizacji.

Podczas posiedzenia rady, zgodnie z wytycznymi białoruskiego ministerstwa sprawiedliwości, wyznaczona ma zostać data wyborów nowych władz Związku Polaków na Białorusi.

Polskie władze na razie nie wypowiadają się oficjalnie na temat konfliktu w Związku i działań białoruskich władz. Ministerstwo spraw zagranicznych RP poinformowało, że oficjalny komunikat pojawi się jutro. Swoje zdanie wyraził marszałek Sejmu, Włodzimierz Cimoszewicz, który działania władz białoruskich określił jako skandaliczne.

W Szczuczynie, pod Domem Polskim, została zatrzymana dziennikarka Telewizji Polskiej, Agnieszka Romaszewska, która przygotowywała się do nadania relacji "na żywo" ze spotkania rady Związku Polaków na Białorusi. Romaszewska nie miała przy sobie akredytacji dziennikarskiej, prawdopodobnie dlatego przewieziono ją na komendę.

Patrol milicyjny zatrzymał także dziennikarzy Gazety Wyborczej, Wacława Radziwinowicza i Roberta Kowalewskiego. Reporterzy próbowali dotrzeć do Lidy, gdzie ma toczyć się proces 3 zatrzymanych wcześniej aktywistów Związku Polaków na Białorusi. Jednak działania białoruskiej milicji uniemożliwiły im dotarcie na miejsce.

Źródło[edytuj | edytuj kod]