2005-07-17: Polański będzie zeznawał za pośrednictwem telemostu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 lipca 2005

Reżyser filmowy, Roman Polański, zapowiedział, że dowody w sprawie o zniesławienie, która toczy się przed brytyjskim Sądem Najwyższym, dostarczy w przyszłym tygodniu za pośredniwem przekazu wideo. Reżyser wytoczył sprawę brytyjskiemu magazynowi Vanity Fair. Nie chciał jednak zeznawać w Wielkiej Brytanii ze względu na możliwość ekstradycji do USA, gdzie na Polańskim ciąży zarzut pedofilii. Ze względu na to reżyser zeznaje w Paryżu.

W lutym sędziowie orzekli, że Polańskiemu nie można utrudniać dociekania sprawiedliwości ze względu na zagrożenie ekstradycją.

Polański wyemigrował ze Stanów Zjednoczonych do Francji 25 lat temu, po tym jak przyznał się do stosunku z 13-letnią dziewczynką. Zgodnie z francuskim prawem reżyser nie może zostać odesłany do USA, jednak brytyjskie prawo nie gwarantuje takiej ochrony.

Polański wytoczył proces wydawcy magazynu Vanity Fair po publikacji artykułu o reżyserze w lipcu 2002 roku. W tej sprawie zeznawać będą m.in. aktorka Mia Farrow i Debra Tate, siostra pierwszej żony Polańskiego, Sharon Tate (kobieta została zamordowana w 1969 roku przez członków grupy Charles'a Mansona).

Roman Polański ma na swoim koncie Oscara w kategorii najlepszy reżyser za film Pianista (2003), a także nominacje w tej kategorii za filmy Chinatown (1974) i Tess (1979). W 1968 roku Polański otrzymał także nominację za najlepszą adaptację scenariusza za film Dziecko Rosemary z Mią Farrow w roli głównej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]