2005-07-17: Izrael: Groźba ofensywy w Strefie Gazy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 lipca 2005
Mapa Strefy Gazy
Ariel Szaron

Izrael grozi ofensywą w Strefie Gazy - to odpowiedź na atak rakietowy Hamasu na izraelskie miasteczko Sdrot, położone 2 km od granic Strefy. Wcześniej, we wtorek w wyniku zamachu samobójczego w Natanii (północny Izrael) zginęło kilku Izraelczyków. Rakietowy atak Hamasu to odpowiedź na zabicie w piątek przez izraelskich żołnierzy 6 przywódców tej organizacji.

Na granicy Strefy Gazy czeka 4 tysiące izraeliskich żołnierzy. Prezydent Ariel Szaron dał przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi ultimatum - jeśli władze Autonomii nie poradzą sobie z terrotystami z Hamasu, wojska izraelskie wkroczą do Strefy Gazy.

Władze Autonomii starają się powstrzymać ataki bojowników Hamasu. W niektórych miastach Strefy Gazy doszło do starć między palestyńskimi policjantami a członkami tej organizacji. Policjanci próbowali nie dopuścić do kolejnych ataków na terytorium Izraela.

Mahmud Abbas

Hamas twierdzi, że jego działania to odpowiedź na złamanie zawieszenia broni przez Izrael. Eskalacja przemocy trwa. Jak podała Polska Agencja Prasowa dzisiaj rano w mieście Chan Junis w Strefie Gazy został zastrzelony przez izraelskiego snajpera członek Brygad Ezzedin al-Kassam, Sadd Siyam. Mężczyzna zginął, gdy wychodził ze swojego domu.

Ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy zmieniły bieg stosunków izraelsko-palestyńskich, które od niedawna zaczęły się nieznacznie ocieplać.

Źródło[edytuj | edytuj kod]